Linksys EA2750 – recenzja solidnego routera dwuzakresowego

Linksys EA2750 to jeden z niższych modeli z serii EA. Progres linii EA względem linii E polega na tym, że dodano wsparcie dla usług Smart Wi-Fi, czyli inteligentnego zarządzania domową siecią bezprzewodową praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. W dzisiejszej prezentacji sprawdzimy czy jest to urządzenie warte zakupu.

 

Pierwsze wrażenie

Linksys EA2750 opakowanie

EA2750 to urządzenie małe, charakteryzujące się dość dziwnym jak na router kształtem. Górny panel wykonany został z matowego czarnego plastiku, natomiast dół z szarego plastiku z mozaiką – ten motyw jest obecny w praktycznie wszystkich nowych urządzeniach tej marki. Co tu dużo mówić – wygląd jest maksymalnie prosty, już bardziej uprościć się nie dało, to pewne. Na górnym panelu nie znajdziemy nic oprócz loga Linksys oraz oznaczenia modelu. Na bokach – również nic.

Linksys EA2750 obudowa

Linksys EA2750 bok

Dopiero z tyłu jest o czym pisać, bo znajdują się tam porty – od lewej będzie to:

Linksys EA2750 tył

  • antena
  • włącznik/wyłącznik
  • przycisk WPS
  • 4 porty LAN
  • 1 port WAN
  • 1 port USB 2.0
  • antena

 

Zastosowane w urządzeniu anteny nie są możliwe do ściągnięcia.

Na spodzie znajdziemy naklejki informacyjne oraz przycisk RESET.

Linksys EA2750 spód

No niestety – jak pewnie zauważyliście nigdzie nie wspomniałem o najbardziej typowym elemencie każdego routera – diodach sygnalizujących stan urządzenia. Nic nie pominąłem – ich tu po prostu nie ma. Nie ma też niczego, co może je w jakikolwiek sposób zastąpić. Po prostu po podłączeniu urządzenia trzeba zaufać mu, że wszystko działa ok.

 

Działanie

Opakowanie zawiera coraz rzadziej spotykany element – płytę CD. znajdziemy tam wszystkie potrzebne rzeczy – dokumentacje, a także oprogramowanie które sprawdzi aktualizacje i przeprowadzi nas przez konfiguracje.

Cała konfiguracja zajmuje mniej niż 15 minut, a wszystko to dzięki świetnemu oprogramowaniu, które Linksys wdraża od lat w swoich urządzeniach. Oprogramowanie jest łatwe w obsłudze, ale udostępnia wszystkie podstawowe i zaawansowane funkcje – tak jak w przypadku innych tego typu urządzeń. Z łatwością możemy ograniczać dostęp do niektórych stron i dla niektórych urządzeń, konfigurować kontrolę rodzicielską, przekierowywać porty i wiele innych.

Oprogramowanie Smart Wi-Fi, po utworzeniu specjalnego konta użytkownika, pozwala na łączenie się z routerem za pomocą smartfona z dowolnego miejsca na świecie. W ten sposób w łatwy sposób możemy kontrolować naszą domową sieć bezprzewodową.

Warto również wspomnieć o bezpieczeństwie. Router używa szyfrowania WPA/WPA2 dla sieci bezprzewodowej. Urządzenie wyposażono również w zaporę SPI, która chroni wszystkie informacje przychodzące. Technologia WPS za pomocą jednego przycisku pozwala na szybkie i bezpieczne sparowanie innych urządzeń z routerem.

Sieć w obu pasmach oferuje podobne wyniki w zakresie zasięgu. Co innego z przepustowością, gdzie sieć 5GHz nie ma sobie równych – no ale w końcu do tego została stworzona. Testy nie wykazały znacznego spadku siły sygnału, niezależnie od tego czy znajdowaliśmy się 1 metr czy 10 metrów od urządzenia.

Podsumowanie

W chwili pisania tego tekstu urządzenie kosztuje około 300 złotych. Nie jest to suma mała, jednak należy pamiętać, że Linksys nie koncentruje się na urządzeniach z najniższej półki. Za sprzęt trzeba zapłacić więcej, ale w zamian otrzymujemy gwarancje dobrej jakości wykonania oraz niezawodnego i dopracowanego oprogramowania. Pamiętajmy również, że jest to sprzęt dwupasmowy. Moim zdaniem sprzęt nie budzi zastrzeżeń, a wręcz przeciwnie – śmiało mogę go polecić.  Nawet bez diod sygnalizacyjnych 🙂

 

 

 

 

Andrzej

Administrator serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.