Recenzja stacji pogodowej Personal Weather Station firmy Netatmo.

Idea inteligentnego domu coraz częściej znajduje odzwierciedlenie w sprzęcie znajdującym się w naszych domach zaczynając od systemów alarmowych poprzez sterowanie sprzętem domowym a kończąc na monitoringu warunków zewnętrznych. Dzięki uprzejmości firmy Netatmo otrzymaliśmy do testów ich stację pogodową Personal Weather Station.

W skład zestawu podstawowego Personal Weather Station wchodzą dwa moduły pomiarowe –  zewnętrzny i wewnętrzny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by zestaw pomiarowy rozbudować o kolejne moduły – wiatromierz, deszczomierz czy dodatkowe moduły wewnętrzne do innych pomieszczeń.

Zaczynamy.

Stacja pogodowa Personal Weather Station dotarła do nas w estetycznie wyglądającym opakowaniu.

Personal Weather Station pack
Personal Weather Station jeszcze w opakowaniu

W skład zestawu wchodzą moduł wewnętrzny (hub) sterujący całym kompletem, moduł zewnętrzny oraz zasilacz do modułu wewnętrznego.

Personal Weather Station depack
Personal Weather Station już po wyjęciu

Jak widać obydwa moduły wykonane są z aluminiowych walców z podstawą z tworzywa sztucznego. Moduł wewnętrzny (ten wyższy na zdjęciu) zasilany jest poprzez dostarczony zasilacz, moduł wewnętrzny poprzez dwa ogniwa AAA.

Personal Weather Station moduł zewnętrzny
Personal Weather Station – moduł zewnętrzny z włożonymi już bateriami

Test stacji pogodowej Personal Weather Station.

Aby wykorzystać możliwości Personal Weather Station  należy założyć konto w serwisie Netatmo. Następnie zalogować moduł wewnętrzny (hub) do sieci internetowej i już można monitorować warunki w domu i na zewnątrz. Cała procedura postępowania opisana jest na dostarczonej krótkiej instrukcji. Testy przeprowadzone zostały w mieszkaniu w bloku jednego z łódzkich osiedli. 

Wskazania stacji pogodowej Personal Weather Station można obserwować na stronie Netatmo oraz za pomocą aplikacji mobilnej Netatmo Weather dostępnej na Androida i iOS. Wykorzystałem aplikację na Androida aby mieć dostęp w dowolnym momencie do wskazań stacji pogodowej. Stacja pogodowa monitoruje warunki podając temperaturę, ciśnienie, wilgotność, poziom hałasu oraz poziom dwutlenku węgla.  Te parametry podawane są dla modułu wewnętrznego (warunki wewnątrz mieszkania) oraz dla modułu zewnętrznego (warunki na zewnątrz – moduł na balkonie). 

Netatmo Weather
Netatmo Weather – ekran informacyjny
Netatmo Weather rozklad temperatury
Netatmo Weather – takie rzeczy też są możliwe

Stacja pogodowa zagościła w moim domu na okres kilku miesięcy. Przeprowadzane pomiary porównywałem z pomiarami lokalnej stacji pogodowej. Wyniki mieściły się w zakresie błędu pomiarowego podawanego przez producenta.

Podsumowanie.

Idąc z duchem czasu coraz więcej urządzeń analogowych zmieniamy na ich cyfrowe odpowiedniki. Czy stacja pogodowa Personal Weather Station sprawdziła się w codziennym użytkowaniu? Dla mnie tak. Dobre możliwości pomiarowe, atrakcyjny wygląd, łatwość użytkowania. I gdyby jeszcze cena była niższa  🙂

A tutaj można zobaczyć cenę tej stacji