Telefon stacjonarny a osoby ze słabym wzrokiem i słuchem

W dzisiejszych czasach z łatwością można znaleźć asortyment dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ta zasada dotyczy także telefonów stacjonarnych, które są projektowane z myślą o komforcie osób niedosłyszących i niedowidzących.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Koba

Tego typu modele cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród seniorów, ponieważ gwarantują prostą obsługę telefonu. W efekcie, starsza osoba może być w stałym kontakcie z bliskimi, a wykręcenie numeru telefonu do wybranych członków rodziny nie będzie dla niej trudnym zadaniem.

Telefon stacjonarny dla osób ze słabym wzrokiem

Z wiekiem nasz wzrok często się pogarsza, dlatego seniorzy chętnie korzystają z telefonów stacjonarnych o wielu udogodnieniach dla osób, które gorzej widzą. Warto wspomnieć chociażby o bardzo dużych klawiszach – z łatwością można z ich pomocą wybrać konkretny numer lub skorzystać z numerów wprowadzonych do automatycznej książki telefonicznej.

Często posiadają one widocznie wypukły kształt, co dodatkowo wpływa na komfort przyciskania. Mogą być one okrągłe lub kwadratowe, ale nie tylko wielkość jest ich atutem. Warto zwrócić szczególną uwagę na telefon stacjonarny wyposażony w klawisze utrzymane w kontrastującej kolorystyce. Białe cyfry na czarnym, granatowym lub grafitowym tle są niezwykle czytelne, co jest nie lada udogodnieniem dla konsumenta o słabszym wzroku. Często w nowocześniejszych modelach telefonów można liczyć także na klawiaturę z praktycznym podświetleniem. Dzięki temu obsługa telefonu nie jest kłopotliwa nawet w ciemności.

Telefon stacjonarny dla osób ze słabym słuchem

Telefony dla seniorów najczęściej są dopasowane także do potrzeb osób niedosłyszących. Z łatwością można ustawić w nich optymalną głośność, z uwzględnieniem oczekiwań potencjalnego konsumenta. Warto zaznaczyć, że jest to kwestia indywidualna i bardzo ważne jest, aby głos zwiększać stopniowo. Omawiane urządzenia zwykle działają dwutorowo. Z ich pomocą można nie tylko zwiększyć głośność samej rozmowy, ale również sygnału dzwoniącego telefonu.

Duża część telefonów stacjonarnych jest wyposażana w praktyczne suwaki, dzięki czemu regulacja jest naprawdę bardzo wygodna i banalnie prosta, nawet dla początkujących konsumentów. Oczywiście z tego typu udogodnień mogą korzystać wyłącznie osoby posiadające problemy ze słuchem. W przypadku konsumentów o prawidłowym słuchu znaczne zgłaśnianie może wpłynąć na jego uszkodzenie. Ostrożność należy zachować także u osób, które na stałe korzystają z aparatu słuchowego.

Telefon stacjonarny dla seniora – dodatkowe zalety

Telefony dla starszych osób często są wyposażone w szereg dodatkowych udogodnień, takich jak chociażby wspomniane powyżej podświetlenie klawiatury. Wiele modeli jest dostosowanych dla konsumentów, którzy mają problemy z mówieniem lub z natury posiadają dość cichy głos. W takim przypadku najlepiej skorzystać z opcji wzmocnienia sygnału płynącego z mikrofonu do rozmówcy. Najczęściej wystarczy przesunąć przełącznik znajdujący się w widocznym miejscu urządzenia.

Również w tym przypadku ważna jest stopniowa regulacja, aby zadbać o komfort rozmówcy. Warto wspomnieć o najnowocześniejszych telefonach stacjonarnych, które są kompatybilne z aparatami słuchowymi. Pod tym kątem bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy dany model aparatu rzeczywiście odpowiada normie podanej przez producenta telefonu.

Często istnieje możliwość korzystania z profesjonalnych zestawów słuchawkowych, które są używane w rozmowach za pośrednictwem sieci. Warto wspomnieć, że idealny telefon stacjonarny dla seniora powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także atrakcyjny pod względem wizualnym. Współczesne urządzenia zachwycają modnym designem i tym samym świetnie komponują się z aranżacją mieszkania.

Telefony dla osób ze słabym wzrokiem i słuchem są bardzo proste w obsłudze, nawet dla początkujących konsumentów. Dzięki temu z łatwością można nauczyć seniora korzystania z wybranego urządzenia, aby zapewnić mu stały kontakt z rodziną. Warto zaznaczyć, że producenci coraz częściej proponują modele z wieloma dodatkowymi udogodnieniami.

telefon-stacjonarny-a-osoby-ze-slabym-wzrokiem-i-sluchem