Honor 5X – recenzja

Wstęp

Huawei  w ostatnim czasie stał się firmą bardzo aktywną  na rynku nowych modeli telefonów.  Co ciekawsze ich nowe rozwiązania  lokują się na czołowych miejscach w danych kategoriach cenowych.  Dzięki uprzejmości firmy dostaliśmy do testów smartfon Honor 5X. Ten aparat to średnia liga, następca bardzo dobrze przyjętego modelu Honor 4X.  Zobaczmy więc jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Zestaw

Tu nie ma niespodzianki. Pudełko a w nim telefon, ładowarka, kluczyk do wyciągania szufladek z kartami SIM (jest to DualSIM), trochę literatury. Standard. Jedyna pozytywna różnica to dołożone słuchawki.

honor 5x

 

honor 5x

Specyfikacja urządzenia

Specyfikacja w skrócie:

  • 5,5 – calowy wyświetlacz FullHD
  • 64-bitowy procesor Qualcomm Snapdragon 616
  • 2 GB RAM
  • Pamięć 16 GB rozszerzalna za pomocą karty microSD (do 128 GB)
  • Dwa aparaty o rozdzielczości 13-Megapikseli z tyłu oraz 5-Megapikselowy aparat z przodu
  • Niewymienna bateria o pojemności 3000 mAh
  • Android 5.1

 

Pełną specyfikację można zobaczyć tutaj

Pierwsze wrażenia

Metalowa bryła. Smukły. Takie było pierwsze wrażenie po rozpakowaniu. Niby duży (5,5 cala) ale dobrze trzyma się w dłoni. Dla mnie ok.

honor 5x

Budowa

Jeden zwarty blok wykonany z metalu – szczotkowane aluminium. Doskonale trzyma się w dłoni mimo dużego rozmiaru i nie pozostawia odcisków palców.  Wejście micro USB i słuchawkowe.  Klawisze regulacji głośności i usypiania telefonu usytuowane z prawej strony trochę blisko siebie. Potrwało  kilka dni zanim się przyzwyczaiłem do ich automatycznego używania. Prezentuje się jak topowy smartfon z górnej półki.

honor 5x

 

honor 5x

 

honor 5x

 

honor 5x

 

honor 5x

Ekran

Ekran 5,5 calowy dający rozdzielczość full HD 1920 x 1080 pikseli. Dobra jakość obrazu nawet w pełnym słońcu. Natomiast szkło na ekranie sprawia wrażenie jakby się kleiło do palca. Do codziennego użytkowania trzeba zastosować jakąś folię lub szkło.

Oprogramowanie

Telefon pracuje w systemie Android wersja 5.1. Posiada nakładkę od Huawei EMUI 3.1. Prosta ale różniąca się od standardowych rozwiązań z Androida. Mnie akurat  spodobała się ale pewnie to rzecz gustu i chęci zmiany przyzwyczajeń.

honor 5x

 

Wydajność oraz bateria

Jak zwykle uruchomiłem kilka testów by porównać z innymi telefonami. Możecie zobaczyć je poniżej.

honor 5x

 

honor 5x

 

honor 5x

 

Zupełnie niezłe osiągi – oczywiście w tej kategorii. Pograłem także w trochę większe gry (Real Boxing, Asphalt 8). Nie było żadnych problemów.

Bateria jest mocną stroną tego telefonu. Przy pojemności 3000 mAh i wbudowanych w system rozwiązań oszczędnościowych spokojnie daje się przeżyć dwa dni bez ładowania. No chyba, że wykorzystujecie telefon bardzo intensywnie.

Zdjęcia

Telefon ma dwa aparaty fotograficzne 13 Mpx (z tyłu) i 5 Mpx (z przodu). Zdjęcia w pełnym świetle jak najbardziej ok. Trochę gorzej wypada w słabym oświetleniu. Jakość jak dla typowego  aparatu z matrycą 13Mpx.

Dodatki

Oprócz standardowych  rozwiązań firma Huawei wbudowała w ten model czytnik linii papilarnych. Akurat w tym modelu jest on dobrze rozwiązany i bardzo szybko stał się dla mnie standardowym zabezpieczeniem telefonu.

honor 5x

 

Oprócz tego telefon pracuje w trybie DualSIM.  Dla kogoś korzystającego z dwóch telefonów to może być wygodne rozwiązanie. Oczywiście w tej cenie jest to pasywny DualSIM.

Podsumowanie

Dobry telefon. Może tylko wymóg dokupienia folii na ekran (ale i tak każdy z nas kupuje nawet na Gorilla Glass) i nakładka (to akurat jest rzecz gustu) mogą obniżać ocenę ogólną. Pozostałe parametry jak najbardziej ok.

Polecam jako telefon dla tych którzy nie muszą mieć topowych modeli – Andrzej