e-Recepta już na iOS!

Mieliśmy się wyrobić do końca stycznia i to zrobiliśmy. Jeśli masz telefon z systemem iOS, a na nim zainstalowaną naszą aplikację mObywatel – znajdziesz tam swoje e-recepty.

e-Recepty w mObywatelu są już od dawna, jednak do tej pory mieli do nich dostęp tylko właściciele smartfonów z systemem Android. W piątek – 31 stycznia – opublikowaliśmy aktualizację, na którą czekali fani sprzętów Apple.

Przed zastosowaniem

Od 8 stycznia tego roku przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty. Czytelność, mniej błędów, większe bezpieczeństwo – o to zadbało wprowadzające je Ministerstwo Zdrowia.

– My zadbaliśmy o wygodę. Najłatwiejszy dostęp do e-recept daje nasza aplikacja mObywatel – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Stale ją ulepszamy, dodajemy nowe funkcjonalności (e-recepta jest jedną z nich) i – co najważniejsze – widzimy efekty tych prac. Naszą appkę w swoich telefonach zainstalowało już niemal milion Polaków!

Masz iPhona, w nim mObywatela, chcesz zobaczyć swoje e-recepty – co zrobić? Już tłumaczymy.

Aplikacja u większości osób zaktualizuje się automatycznie. Gdyby tak się nie stało (lub jeśli chcesz mieć pewność, że aplikacja została zaktualizowana), wejdź do AppStore (odpowiednią ikonkę znajdziesz na pulpicie swojego telefonu) i w wyszukiwarce wpisz „mObywatel”.

Jeśli appka jest zaktualizowana, to obok ikony po prawej stronie zobaczysz przycisk „Otwórz”. Jeśli wymaga aktualizacji – w tym miejscu zobaczysz przycisk „Uaktualnij”. Jeśli tak właśnie jest w Twoim przypadku, kliknij i chwilę poczekaj na aktualizację. Po aktualizacji, tak jak zwykle, zaloguj się do aplikacji. E-recepty powinny już tam na Ciebie czekać. 

Sposób dawkowania

Teraz inny scenariusz. Korzystasz ze sprzętu z IOS, ale nie masz aplikacji mObywatel. Oto jak – krok po kroku – uzyskać dostęp do swoich e-recept:

Krok 1: Z AppStore ściągnij i zainstaluj mObywatela.

Aby go uruchomić potrzebujesz profilu zaufanego (PZ). To on gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych. Najszybciej (od ręki i za darmo) założysz go na www.pz.gov.pl.

Krok 2: Aplikacja ściągnięta i zainstalowana – wybierz w niej kartę eRecepta.

Krok 3: Będąc w aptece, wybierz którą e-receptę chcesz zrealizować. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, podaj numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.

Gotowe!

Zawartość opakowania

– E-recepta to niejedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien zainstalować aplikację mObywatel. Znajdziemy tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego, w tym także w przychodniach lekarskich – tłumaczy szef MC.

e-recepta