Którą wersję systemu Windows Server 2019 wybrać?

Windows Server to systemy operacyjne opracowane przez Microsoft, które zostały przygotowane z myślą o obsłudze serwerów w małych, średnich oraz dużych firmach. Są to OS-y obecne na rynku już od wielu lat, a o jakości każdej z dystrybucji świadczyć może fakt, iż w 2020 roku ciągle można kupić system serwerowy wydany w 2012 roku. Nie wdając się w rozważania o tym, jak rozbudowana jest rodzina systemów Windows Server zastanówmy się, którą wersję wydania z 2019 roku warto wybrać.

Dlaczego Windows Server 2019?

Systemy operacyjne z rodziny Windows Server to oprogramowanie zaprojektowane z myślą o serwerach, doskonale sprawdzające się zarówno w sieciach lokalnych, ale również często wykorzystywane przez operatorów udostępniających usługi hostingowe. Systemy te świetnie sprawdzają się w udostępnianiu plików oraz urządzeń, a także jako serwery zdalnego połączenia z siecią za pomocą VPN. Rzecz jasna, Windows Server ma znacznie większe możliwości, które Microsoft rozwijał całymi latami, udoskonalając swój produkt. Finalnie to Windows Server 2019, czyli ostatnia wersja, jest najbardziej dojrzałym systemem operacyjnym dla serwerów, który nie tylko rozwija świetne rozwiązania z wersji 2016, ale również zapewnia szereg usprawnień, choćby w zakresie bezpieczeństwa w sieci. 

Windows Server 2019 lepiej niż poprzednie dystrybucje tego OS szyfruje dane, a dzięki współpracy z Windows Defender Advanced Threat Protection wymiernie podnosi bezpieczeństwo w korzystających z niego przedsiębiorstwach. Rozwija w tym zakresie pomysły zaimplementowane wcześniej w wersji 2016. Co ważne, porównując już Windows Server 2019 do wersji 2016 należy wspomnieć o większej szybkości w działaniu oraz stabilności nowszej dystrybucji. To efekt naturalnej ewolucji systemów Microsoftu, w której każda nowa wersja jest realnym krokiem wprzód, a nie jedynie zmianą oznaczenia. 

Mając powyższe na uwadze warto zaznaczyć, że Windows Server 2019 rozwija funkcjonalności poprzednika, jak oferowanie jeszcze lepszego wsparcia dla hiperkonwergentnej infrastruktury z wyraźnym uproszczeniem zarządzania oraz wdrożeń, sprawną współpracę z Microsoft Azure i błyskawiczną synchronizację plików, czy możliwość korzystania z hybrydowych środowisk kontenerowych, dzięki rozszerzonej współpracy z Kubernetes. Wspomnijmy jeszcze o usłudze Storage Migration Service, dzięki której można w łatwy sposób dokonać migracji danych z poprzedniej wersji OS Microsoftu do wariantu oznaczonego jako 2019.

Najnowsza wersja Windows Server 2019 to rozwiązanie dla Ciebie?

Windows Server 2019 występuje w 3 wersjach, dedykowanych do różnych grup odbiorców: Essentials, Standard i Datacenter. Wszystkie warianty przygotowane zostały z myślą o konkretnych odbiorcach instytucjonalnych, co wymiernie ułatwia wybór danej wersji oprogramowania. Wariant Essentials został opracowany z myślą o małych przedsiębiorstwach, które nie mają szczególnie określonych wymagań jeśli chodzi o infrastrukturę IT, a czasem nie dysponują nawet własnym działem IT. Co ważne, wariant ten nie wspiera wirtualizacji czy choćby możliwości korzystania z hybrydowych środowisk kontenerowych.

Do zdecydowanie bardziej wymagających instytucji zostały przygotowane wersje Standard – przeznaczona dla przedsiębiorstw potrzebujących zaawansowanych funkcji i zwirtualizowanych w niewielkim stopniu oraz Datacenter – dedykowana do instytucji o wysokich wymaganiach w zakresie obciążenia IT, które posiadają pokaźną ilość systemów wirtualnych. Wersję Standard od Datacenter najlepiej rozróżnić zdając sobie sprawę z ich podstawowej różnicy. Mianowicie, Windows Server 2019 Datacenter nie ma ograniczeń, dlatego jest to system dla dużych firm i korporacji cechujących się niesłychanie rozbudowaną infrastrukturą IT. Mając na uwadze, że wariant Essentials to podstawowe rozwiązanie, dobre w sektorze MSP, możemy wysunąć wnioski, że dystrybucja Standard będzie najczęściej wybieranym systemem przez firmy posiadające już własne działy IT i rozpoczynające przygodę z wirtualizacją swojej infrastruktury, które w ramach stabilnego rozwoju będą z czasem przechodziły w wariant Datacenter.

windows server 2019 standard
Windows Server 2019 Standard