Dlaczego warto korzystać z VPN? Bądź bezpieczny w sieci!

Każdy z nas korzysta z internetu i używa do tego różnego rodzaju urządzeń. Smartfony, tablety czy komputery PC i laptopy do główne urządzenia, za pomocą których przeglądamy sieć internetową. Niestety, Internet nie jest często zbyt bezpiecznym miejscem, hakerzy tylko czekają na to, aby wykraść dane użytkowników. Jest jednak sposób, który pozwala zabezpieczyć się przed taką sytuacją. VPN to proste rozwiązanie, które skutecznie zabezpiecza nasze połączenie z siecią i pozwala na swobodne korzystanie z internetu. Jakie są plusy korzystania z tego typu sieci?

Czym jest sieć VPN?

Może zaczniemy od tego czym jest sieć VPN, bo nie każdy może to wiedzieć. Skrót VPN pochodzi od angielskiego zwrotu Virtual Private Network, czyli w polskim tłumaczeniu wirtualna sieć prywatna. Na pewno większość z was podczas przeglądania sieci spotkała się właśnie z tym skrótem. Tego typu sieci skutecznie szyfrują i chronią nasze dane podczas kiedy my korzystamy z internetu. Przepływają one przez tzw. wirtualny tunel, który skutecznie ukrywa wszystko to co robimy w sieci. Łącząc się z danym serwerem VPN przejmujemy jego adres IP, dlatego też nikt nie będzie w stanie odczytać adresu naszego komputera.

Na rynku znajdziemy wielu dostawców usług VPN i dlatego też trudno wybrać jedną konkretną usługę. Jednym z najlepszych dostawców jest NordVPN – posiadają na świecie ponad 5500 serwerów umieszczonych w 59 krajach. “Nordowie” oferują bardzo szybkie serwery, które umożliwiają korzystanie z serwisów streamingowych bez żadnych problemów. Dodatkowo, aplikacja dostępna jest na platformy mobilne, komputery PC oraz przeglądarki, a jedno konto pozwala na zainstalowanie aplikacji na sześciu urządzeniach.

Plusy korzystania z VPN?

1.      Bezpieczne zakupy przez Internet

Każdy z nas robi zakupy przez Internet, jest to szybki i wygodny sposób. W sieci znajdziemy miliony sklepów, które oferują produkty różnego rodzaju. Sklepy z ubraniami, z urządzeniami elektrycznymi czy nawet żywnością pozwalają nam zrobić szybkie zakupy bez konieczności wychodzenia z domu. Nawet największe i najbardziej zaufane sklepy mogą paść ofiarą ataku cyberprzestępców, którzy tylko czyhają na kradzież danych klientów. Wchodząc na sklep warto przyjrzeć się adresowi strony. Witryny, które w swoim adresie posiadają przedrostek “https” korzystają z odpowiednich zabezpieczeń i systemów szyfrujących, które dbają o dane użytkownika. Niemniej jednak lepiej “dmuchać na zimne” i skorzystać z dodatkowego systemu zabezpieczeń oferowanego przez NordVPN. Wtedy, robiąc zakupy możemy mieć pewność, że nasze dane nie trafią w niepowołane ręce.

2.      Odpowiednio zabezpieczona bankowość internetowa

Tak samo jak w przypadku robienia zakupów przez Internet wykonywanie przelewów drogą internetową jest o wiele szybsze. Niestety, są one również bardziej narażone na wykradnięcie. Dane logowania do banku są bardzo ważne i trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Wiadome jest to, że banki posiadają odpowiednie zabezpieczenie, jednak bywało tak, że hakerzy włamywali się na serwery banków i wykradały dane użytkowników. Z NordVPN nasze dane są jednak bezpieczne, ponieważ sieć tworzy specjalny tunel skutecznie szyfrując wszystkie informacje. 

3.      Anonimowość w sieci

To co robisz i przeglądasz w sieci to tylko i wyłącznie Twoja sprawa, prawda? Nie do końca. Dostawca sygnału internetowego ma wgląd w każdy Twój ruch jaki wykonujesz w Internecie. Wszystkie te informacje składają się na bazę danych, która w przypadku ataków na serwer dostawcy internetu może dostać się w niepowołane ręce. NordVPN posiada odpowiednie zabezpieczenia, które szyfrują wszystkie dane przez co zapewnia absolutną anonimowość – nie tylko przed cyberprzestępcami, ale również przed usługodawcą.

Anonimowość to też lepsze oferty? Jak to możliwe? Szukając pokoju w górach czy lotu na wymarzone wakacje przeglądamy setki ofert. Strony z tego typu ofertami śledzą naszą aktywność i w momencie, kiedy wracamy przejrzeć tą samą ofertę, którą oglądaliśmy kilka dni wcześniej jest ona wyższa. Sieć VPN to sposób na porównywanie prawdziwych cen ofert.

4.      Swobodne korzystanie z sieci publicznych

Nie każdy posiada nielimitowany pakiet danych internetowych, dlatego też będąc w miejscach publicznych, jeśli jest to możliwe, korzystamy z tamtejszych sieci Wi-Fi. Publiczne sieci nie są jednak najbezpieczniejszym miejscem do wykonywania jakichkolwiek czynności, jeśli chodzi o poruszanie się w Internecie. Ich zabezpieczenia nie są zbyt dobre, a często zdarza się tak, że nawet nie posiadają założonego hasła. Jest to idealne środowisko dla hakerów, którzy tylko czekają z atakiem na nasze dane. Tyczy się to zarówno kawiarni, restauracji, dworców kolejowych i autobusowych oraz lotnisk. W takich przypadkach NordVPN to konieczność, ponieważ skutecznie chroni wszystkie nasze dane.

5.       Obejście blokad geograficznych

Netflix, Amazon Prime czy inne serwisy VoD stosują blokadę geograficzną, która sprawia, że użytkownik z danego kraju ma do swojej dyspozycji określoną liczbę tytułów. Według danych zgromadzonych w listopadzie 2020 polski Netflix oferuje około 3400 filmów i seriali, gdzie amerykański użytkownik ma do wyboru ponad 5900 produkcji. Jest to ponad 2500 produkcji więcej! Dzięki NordVPN bez problemu możemy to jednak obejść łącząc się z serwerem z danego kraju, w tym przypadku z USA. Dlaczego NordVPN? Ponieważ posiada on wydajne serwery, które gwarantują odpowiednią szybkość i wysoką jakość obrazu streamowanego filmu.

Dlaczego więc taka blokada istnieje? Głównie chodzi tutaj o licencję danego filmu czy serialu na dany kraj. Netflix musi wykupić prawo do rozpowszechniania produkcji i bardzo często zdarza się tak, że prawo do konkretnego filmu czy serialu w innych krajach posiadają różne firmy. Jest to po prostu nieopłacalne, ponieważ chcąc opublikować np. film w trzech różnych krajach Netflix będzie musiał kupić trzy licencje.

NordVPN umożliwia również dostęp do serwisów, których oficjalnie nie ma lub jeszcze nie są dostępne w naszym kraju. Mowa tutaj o m.in. Disney+ oraz HBO Max. Sposób ten działa też w drugą stronę – gdy znajdujemy się poza granicami naszego państwa, a chcemy mieć dostęp do polskich serwisów uprzednio zablokowanych w danych kraju, VPN nam to umożliwi.

Pozostaje też kwestia dostępu do mediów społecznościowych zablokowanych w danym kraju. Na świecie znajdują się państwa, w których dostęp do najpopularniejszych social mediów jest zablokowany przez rząd. Jeśli więc znajdujemy się w takim kraju, a chcemy wysłać zdjęcia do znajomych NordVPN jest tutaj jedynym wyjściem. Pozwoli on na połączenie się z serwerem kraju, który nie stosuje takiej polityki, a my zyskamy dostęp do Facebooka czy Instagrama.

VPN