Testy penetracyjne – zaaranżowany cyberatak z perspektywy potencjalnego włamywacza

Nie jest tajemnicą, że aby zachować pełną operacyjność środowiska IT należy sięgnąć po metody, które zapewnią mu maksimum bezpieczeństwa – co w wielu przypadkach może okazać się prawdziwym wyzwaniem dla wielu organizacji i przedsiębiorstw. Dokładne sprawdzenie skuteczności zainstalowanych rozwiązań gwarantuje przeprowadzenie testów penetracyjnych, nazywanych też pentestami. W poniższym artykule dowiesz się jak dbać o bezpieczeństwo swojej strony, sklepu czy aplikacji przez prowadzenie testów penetracyjnych, które mają za zadanie znaleźć wszelkie błedy i podatności, dzięki czemu możemy się ustrzec przed włamaniem i kradzieżą danych.

Dzięki pentestom możliwe jest testowanie posiadanych zabezpieczeń w sytuacji zagrożenia atakami hakerskimi. Testy te dotyczą bezpośrednio bezpieczeństwa infrastruktury IT, której dane zasoby aplikacji lub sieci są przez nie analizowane pod kątem nieścisłości, luk i błędów wykrytych w stosowanych zabezpieczeniach. Pentesty określają także stopień podatności zabezpieczeń na występowanie ewentualnego cyberzagrożenia.

Zalety testów penetracyjnych

Testy penetracyjne to nic innego jak zaaranżowane lub też symulowane ataki hakerskie wymierzone bezpośrednio w zasoby informatyczne danej organizacji. Określają faktyczny stan bezpieczeństwa danego obiektu. Ich celem jest realna ocena stopnia bezpieczeństwa danych zasobów jakimi mogą być sieci, wszelkiego rodzaju aplikacje jak aplikacje mobilne, aplikacje webowe, aplikacje desktopowe jak również całą infrastruktura IT.

Dbając o cyberbezpieczeństwo zasobów danych każda organizacja powinna systematycznie przeprowadzać pentesty, dzięki którym zyska pewność, że wszelkie dane systemów informatycznych przedsiębiorstwa są odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wirtualnych zagrożeń.

Przyczyny stosowania rozwiązań z zakresu testów penetracyjnych

Wykrywanie potencjalnych błędów przez pentesty, może być zlecone z różnych przyczyn, do których najczęściej należą:

  • niewłaściwe konfiguracje systemu
  • luki w zabezpieczeniach
  • nieefektywność rozwiązań proceduralnych i technicznych
  • niska świadomość użytkowników w zakresie ryzyka ewentualnego cyberzagrożenia
  • brak aktualizacji systemów zabezpieczających infrastrukturę informatyczną organizacji

Najskuteczniejsze testy penetracyjne powinny swoją strategią do złudzenia przypominać działanie rzeczywistych ataków hakerskich. Każde testowanie powinno być zakończone raportem z zestawieniem wykrytych błędów oprogramowania i podatności na zagrożenia oraz sposobami ich eliminacji jak również  ograniczenia ryzyka ich wykorzystania przez wirtualnych przestępców.

Testy bezpieczeństwa IT aplikacji webowych, mobilnych i desktopowych – rodzaje

W zależności od stopnia posiadanej wiedzy na temat testowanego obszaru, wyróżnia się trzy rodzaje pentestów:

  • Test czarnej skrzynki (Black Box Pentest) – testerzy penetracyjni nie posiada żadnej wiedzy na temat badanego obszaru
  • Test białej skrzynki (White Box Pentest) – pentester (etyczny haker) posiada pełną wiedzę na temat testowanego obszaru, posiada do niego wszelkie uprawnienia
  • Test szarej skrzynki (Grey Box Pentest) – połączenie obu powyższych skrzynek-pentester otrzymuje częściowe informacje na temat testowanego obszaru.

Testy penetracyjne posiadają wiele zalet, dzięki którym zasoby danych Twojej organizacji w sieci są w pełni bezpieczne. Dzięki nim przedsiębiorstwa mogą skuteczniej zarządzać cyberbezpieczeństwem, co jest pierwszym krokiem do uniknięcia ataków hakerskich. 

cyberbezpieczeństwo