Internet LTE dla dociekliwych – sprawdź, na jakiej zasadzie działa

Technologia LTE staje się coraz popularniejsza, a wielu dostawców internetu zachęca swoich przyszłych użytkowników do wyboru sieci, argumentując wykorzystanie jej do przesyłu danych. Rewelacyjne, bo szybsze, wydajniejsze i niemal pozbawione ograniczeń rozwiązanie może nie być wystarczająco zrozumiałe dla laików. Sprawdź, jak działa internet LTE w praktyce.

 

Tajemnica skrótu LTE

Mówiąc o nowej technologii, warto zacząć od rozszyfrowania tajemniczego skrótu, bowiem stanowi on podstawową informację o tym nowoczesnym wynalazku. Rozwinięciem LTE jest angielska nazwa Long Term Evolution, w swobodnym przekładzie oznaczająca ewolucję długoterminową. Takie określenie wyraźnie wskazuje na to, że technologia dopiero stawia pierwsze kroki, a jej przyszłościowym celem jest systematyczny, długofalowy i długoterminowy rozwój. To pierwsza w stosunku do swoich poprzedników technologia, której żywot nie zakończy się po kilku latach, po wyparciu przez nowsze, wydajniejsze rozwiązania. Zakładany rozwój będzie sprowadzał się do osiągania coraz większych prędkości i przepustowości łączy, adekwatnych do zmieniających się potrzeb rynku.

Czym jest technologia LTE?

LTE to przede wszystkim technologia stworzona w celu umożliwienia szybkiego przesyłu dużej ilości danych. Podstawowym założeniem w jej tworzeniu było wyeliminowanie jak największej ilości ograniczeń. Do takich zalicza się przede wszystkim jakość dostępnych na rynku urządzeń oraz kabli, których przepustowość pozostawia wiele do życzenia. W technologii 3G wysyłanie danych porównywalne było do przelewania wody przez lejek. Korzystając nawet z pojemnika o szerokim otworze nie można przyspieszyć tempa przepływu z uwagi na wąski przepust lejka. LTE korzysta wyłącznie z sieci radiowych, dlatego ograniczenia fizyczne kabli jej nie dotyczą. Wciąż jednak pozostaje kwestia innych urządzeń, możliwości routerów czy zasięg przekaźników. LTE nie pozwala też na realizowanie rozmów głosowych, dlatego w telefonach wymaga uzupełnienia o inne standardy.

Internet LTE – możliwości osiągów i zasięg

Dla użytkowników sieci LTE jednym z najważniejszych parametrów są osiągi. Mimo wysokich wartości jak na razie nie jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać ich możliwości właśnie z uwagi na wspomniane ograniczenia sprzętowe. Zanim jednak zacznie to być problemem, minie jeszcze sporo czasu, bowiem obecne parametry z powodzeniem zaspokajają oczekiwania użytkowników. Teoretycznie technologia LTE w naszym kraju pozwala na uzyskanie prędkości maksymalnie 150 Mb/s. W praktyce dostawcy sprowadzają te wartości do około 20 do 40 Mb/s, warunkując ich zwiększenie dodatkowymi opłatami. Techniczne możliwości operatorów wahają się od 150 Mb/s do około 70 Mb/s w przypadku niektórych sieci komórkowych.

Istotnym czynnikiem decydującym o jakości przekazu jest siła sygnału, co stanowi podstawową wadę LTE. Podczas gdy w technologii 2G wyraźne połączenie głosowe można było uzyskać w odległości 25 km od nadajnika, w LTE wraz ze wzrostem odległości spada jakość przekazu. Ta cecha wpływa na zasięg, a ponieważ sieć jest dopiero budowana, szczególnie małe miasteczka i odległe zakątki kraju mogą mieć utrudniony dostęp. Przykładowo najstarsza w Polsce sieć LTE obejmuje swoim zasięgiem jedynie 60% powierzchni kraju.

Częstotliwości sieci LTE

Przesyłanie danych w paśmie radiowym wymaga zarezerwowania odpowiedniej częstotliwości, dzięki czemu na przekaz nie wpływają żadne zakłócenia. W Polsce wszyscy operatorzy pracują w paśmie 3 – 1800 MHz. Rozwój technologii sprawia jednak, że pojawia się też większe zapotrzebowanie na „przestrzeń” w eterze, dlatego przyszłościowo mają być też wykorzystywane pasma 2600 MHz FDD i 800 MHz. Oznacza to kolejny problem z dostosowaniem urządzeń odbiorczych do oferty różnych operatorów.

office-820390

Andrzej

Administrator serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.