5 przydatnych gadżetów dla nowoczesnego kierowcy

Nagranie z kamery samochodowej może okazać się kluczowym dowodem po parkingowej stłuczce, jump starter umożliwi uruchomienie samochodu z rozładowanym akumulatorem, a zestaw głośnomówiący pozwoli kierowcy na odebranie ważnego telefonu podczas jazdy. Właściciele samochodów mają dziś dostęp do całego wachlarza gadżetów, które ułatwiają im funkcjonowanie na drodze, czynią je dużo bezpieczniejszym, a także pomagają w sytuacjach kryzysowych.

Kamerka samochodowa

Kamerka samochodowa to gadżet cieszący się dużą popularnością wśród kierowców. Pozwala na szczegółowe udokumentowanie swojej podróży, a także postoju na parkingu.

Nagranie z kamerki samochodowej może być dla nas piękną pamiątką, a w razie kolizji również posłużyć jako dowód naszej niewinności, bądź czyjegoś przewinienia. Obecnie kamerki samochodowe nie służą jedynie do rejestrowania obrazu, ale również dbają o bezpieczeństwo użytkownika. Model DrivePro 230 marki Transcend oferuje między innymi wsparcie asystenta pasa ruchu, system ostrzegania przed kolizją, nadmierną prędkością, a także przypomina o włączeniu świateł.

Pendrive

Dość nieoczywistym, aczkolwiek bardzo praktycznym dla właścicieli samochodów gadżetem jest pendrive. Najwięcej zastosowań znajdzie on oczywiście w najnowszych modelach samochodów. Przykładowo Tesla pozwala na bieżące zapisywanie danych z wbudowanej kamery pokładowej na kompatybilnej pamięci przenośnej. Do tego celu idealnie nadaje się najnowszy JetFlash 910 z oferty Transcend. Pendrive z interfejsem USB 3.1 gen.1 oferuje użytkownikowi pojemności do 256 GB i spełnia wymogi stawiane przez najbardziej luksusowy samochód świata.

Pendrive to również idealne rozwiązanie dla kierowców, którzy lubią podczas jazdy umilać sobie czas ulubionymi utworami i nie chcą być uzależnieni od kanałów radiowych. Przechowywanie muzyki na pamięci USB, którą podłączamy bezpośrednio do samochodowego radia jest znacznie wygodniejsze, niż korzystanie z tradycyjnych płyt CD. Pendrive jest w stanie pomieścić znacznie więcej danych, które z łatwością możemy usuwać i zastępować nowymi w miarę ewolucji naszych muzycznych upodobań.

Zestaw głośnomówiący

W badaniu CBOS co trzeci kierowca przyznał, że w czasie jazdy samochodem rozmawia przez telefon trzymając go w ręce. Jest to wykroczenie, za które w Polsce grozi mandat w wysokości 200 zł oraz pięć punktów karnych. Przepisy dopuszczają jednak alternatywne rozwiązanie jakim jest prowadzenie rozmowy telefonicznej z pomocą zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego. Ten drugi możemy kupić już za około 100 zł, a ceny najdroższych modeli dochodzą nawet do 600 zł. To rozwiązanie idealne dla osób, które dużo czasu spędzają w samochodzie, np. w miejskich korkach, a jednocześnie wiele spraw załatwiają telefonicznie. Umożliwia bezpieczną i przepisową jazdę samochodem, bez konieczności odrzucania pilnych połączeń.

Alkomat

Rozważny kierowca to przede wszystkim trzeźwy kierowca. Większość zdaje sobie z tego sprawę, jednak w badaniu przeprowadzonym przez AlcoSense niemal 5% Polaków deklarowało, że decyduje się na powrót samochodem z imprezy, na której spożywało alkohol. Wynika to prawdopodobnie z tego, że bardzo ciężko jest samodzielnie ocenić, czy po kilku piwach lub drinkach przekroczyliśmy już dopuszczalny limit alkoholu we krwi, czy nadal jesteśmy w stanie wsiąść za kółko. W takich okolicznościach niezastąpiony może okazać się dobrej jakości alkomat. Na rynku wybór jest bardzo duży, a ceny wahają się od kilkuset do nawet 1000 zł. Jest to jednak wydatek, który może uchronić nas przed nieświadomym złamaniem prawa i poważną odpowiedzialnością karną. Warto więc przeznaczyć środki na urządzenie, któremu będziemy mogli spokojnie zaufać i rozwiać swoje wątpliwości.

Jump starter

Akcesoria samochodowe nie tylko poprawiają nasz komfort, ale mogą również pomóc w kryzysowej sytuacji. Przykładem takiego gadżetu jest np. Jump Starter. To niewielkie urządzenie rozruchowe generuje wysokie natężenie prądu, które pozwala na proste i szybkie uruchomienie silnika pojazdu po rozładowaniu akumulatora. Dodatkowo posiada także funkcję power banku, dzięki której umożliwia naładowanie baterii telefonu w dowolnym momencie. Ceny takiego urządzenia zaczynają się już od około 200 zł, a z budżetem wynoszącym 300 zł jesteśmy w stanie kupić naprawdę dobrej jakości sprzęt, który może okazać się niezastąpiony w mroźne, zimowe poranki.

Technologie a bezpieczeństwo na drodze

W nowych samochodach coraz większy nacisk kładzie się na technologie podnoszące poziom bezpieczeństwa. W starszych pojazdach można wspierać się funkcjonalnymi akcesoriami samochodowymi. Ich skuteczność potwierdza badanie przeprowadzone przez „Insurance Institute for Highway Safety” , w którym aż 62% kierowców przyznało, że stosowanie systemów ostrzegania przed kolizją miało pozytywny wpływ na ich bezpieczeństwo oraz pomogło im poprawić technikę jazdy. Im więcej spokojnych i skupionych kierowców na naszych drogach, tym bezpieczniej mogą czuć się wszyscy uczestnicy ruchu.

kamerka samochodowa
kamerka samochodowa

Andrzej

Administrator serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.