Programowe innowacje QNAP

QNAP regularnie wprowadza na rynek nowe modele serwerów NAS, sukcesywnie wyposażające swoje produkty w coraz to najnowocześniejsze komponenty i innowacyjne technologie. Jednocześnie firma równie starannie rozbudowuje swoje oprogramowania – zarówno sam system operacyjny QTS, jak i przeznaczone do instalacji w nim oprogramowanie. W ostatnim czasie pojawiły się cztery nowe, bardzo przydatne aplikacje dla QTS, które docenią zarówno osoby wykorzystujące NAS-y QNAP do zastosowań biznesowych, jak i użytkownicy domowi.

Na początek warto podkreślić, że możliwość rozbudowywania możliwości NAS-ów dzięki instalowaniu dodatkowych aplikacji jest jedną z kluczowych zalet produktów QNAP – dzięki temu każdy użytkownik może samodzielnie stworzyć NAS-a idealnie dopasowanego do swoich potrzeb. QNAP i zewnętrzni deweloperzy oferują obecnie już niemal 200 aplikacji dla systemu QTS, od prostych (jak na przykład przeglądarki internetowe, przez bardziej złożone centra multimediów), aż po rozbudowane, profesjonalne rozwiązania np. do wirtualizacji czy monitoringu IP. Aplikacji przybywa z każdym miesiącem, dlatego też postanowiliśmy krótko omówić najważniejsze nowości.

QRM+ – centralne zarządzanie urządzeniami sieciowymi   

QRM+ (QNAP Remote Manager Plus, obecnie dostępny w wersji beta) to niezwykle użyteczny program, umożliwiający pracownikom działu IT kompleksowe, wygodne zarządzanie wieloma urządzeniami z poziomu jednego interfejsu. Dzięki QRM+ wszystkimi serwerami, komputerami, urządzeniami typu thin clients itp. można centralnie zarządzać, monitorować je oraz wdrażać – co znacząco ułatwia zapanowanie nad sprzętem w firmie i rozwiązywanie wszelkich problemów.

Pulpit QRM+ zaprojektowano tak, by wyraźnie widoczne były informacje o stanie serwerów krytycznych dla funkcjonowania danej firmy oraz wszystkich urządzeń sieciowych. Oczywiście, możliwe jest również dopasowanie go do potrzeb i specyfiki konkretnej organizacji i wykorzystywanych przez nią urządzeń. QRM+ korzysta z topologii sieciowej do wykrywania podłączonych do sieci urządzeń oraz mapowania całej infrastruktury, w tym również typów połączeń i urządzeń, a także ich statusu. QRM+ wyposażono również w system alertów działających w oparciu o limity progowe (uruchamiają się one gdy zostaną przekroczone pewne zdefiniowane wartości – co ułatwia działowi IT rozwiązywanie problemów), a także narzędzia do zarządzaniami logami, analizowania problemów i inne przydatne funkcje.

IFTTT Agent – automatyzacja zadań z poziomu NAS-a

IFTTT Agent dla QNAP NAS to z kolei aplikacja, pozwalająca na wykorzystanie urządzenia NAS do obsługi IFTTT. IFTTT – If This Then That – jest obecnie jedną z najpopularniejszych webowych usług automatyzacyjnych, pozwalających na wygodne tworzenie łańcuchów komend i akcji. Dzięki agentowi IFTTT dla QNAP NAS użytkownicy urządzeń QNAP będą mogli tworzyć na stronie IFTTT aplety dla NAS-ów, służące do automatyzowania wybranych operacji i zwiększające użyteczność NAS-a.

IFTTT pozwala użytkownikom na połączenie różnych urządzeń sieciowych oraz usług i tworzenie prostych, ale użytecznych sekwencji działań. Dzięki QNAP IFTTT Agent, użytkownicy będą mogli połączyć swoje konto w IFTTT z urządzeniem QNAP NAS i tworzyć praktycznie nielimitowaną liczbę przeznaczonych dla NAS-a apletów na stronie IFTTT. Użytkownicy mogą w prosty sposób tworzyć applety, używając odpowiednio zdefiniowanych impulsów (triggerów) oraz następujących po nich akcji. Bazując na dostępnej w serwisie bazie akcji, mogą tworzyć applety definiujące działania występujące w określonych warunkach – np. „gdy ktoś otaguje użytkownika na zdjęciu na Facebooku, automatycznie pobierz je na QNAP NAS” lub „gdy dodam nowy plik do folderu Dropbox, wykonaj jego kopię zapasową na QNAP NAS”. Obecnie IFTTT obsługuje ok. 300 popularnych usług, w tym m.in. Facebook, Gmail, Twitter, Skype, Instagram, Dropbox, Google Drive, Amazon Cloud Drive, Microsoft One Drive oraz Box.

QNAP Qfiling: automatyczne zarządzanie plikami i większa produktywność

Qfiling v1.0 jest narzędziem wspomagającym zautomatyzowane zarządzanie oraz archiwizację plików i zwiększającego w ten sposób produktywność. Zdecydowanie ułatwia ono obsługę i zarządzanie NAS-em, na którego dysku użytkownicy przechowuję ogromne zasoby danych – dzięki Qfiling, mogą oni błyskawicznie porządkować i archiwizować duże ilości plików, ułatwiając sobie pracę i oszczędzając czas.

Aplikacja jest prosta w obsłudze – użytkownik musi jedynie wykonać pięć prostych kroków (zdefiniować parametry kategoryzacji), by sprawnie uporządkować ogromne zbiory plików, rozsiane po różnych folderach. Możliwe jest kategoryzowanie plików, definiowanie własnych kryteriów ich katalogowania, a także tworzenie harmonogramów pracy Qfiling. Wygodną funkcją jest zapisywanie często używanych kryteriów i uruchamianie później uwzględniających je zadań katalogowania jednym kliknięciem.

WirelessAP Station – QNAP NAS jako bezprzewodowy punkt dostępowy

WirelessAP Station  jest przydatną aplikację, która umożliwia wykorzystanie urządzenia QNAP NAS z zainstalowaną kartą PCIe WiFi jako bezprzewodowego punktu dostępowego. QNAP prezentował to rozwiązania podczas niedawnych targów CES 2017 – ich uczestnicy docenili firmę m.in. za innowacyjność oraz odwagę w łamaniu barier technologicznych. „Dzięki WirelessAP Station użytkownicy będą mogli bezpośrednio podłączać swoje urządzenia bezprzewodowe do swoich NAS-ów, uzyskując w ten sposób wygodny dostęp do plików i usług bez spowalniania swojej sieci. WirelessAP Station nie tylko zapewnia usługę bezprzewodowej stacji bazowej, ale również tworzy zupełnie niezależną, bezpieczną sieć bezprzewodową” – wyjaśnia Hanz Sung, Product Manager QNAP.

Urządzenia QNAP NAS dysponujące kilkoma złączami PCIe można wyposażyć w dodatkowe bezprzewodowe karty sieciowe, co pozwala na tworzenie niezależnych stacji bazowych i budowanie bardziej złożonych systemów sieciowych. WirelessAP Station sprawdzi się również podczas budowania prywatnych środowisk Internetu Rzeczy – pozwalając użytkownikom na tworzenie niezależnych, bezpiecznych sieci dla rozwiązań IoT, które nie będą interferowały z innymi urządzeniami sieciowymi.

Więcej informacji o aplikacjach dostępnych dla systemu QTS – i pozwalających w łatwy sposób zwiększać jego możliwości oraz dopasowywać go do własnych potrzeb znaleźć można w QTS App Center.

QRM+_qnap

 

Andrzej

Administrator serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.