Płatności, które poprawiają komfort zakupów w sieci, czyli dlaczego internauci korzystają z przelewów pay-by-link

Większość klientów banków w Polsce korzysta z bankowości elektronicznej. Najpopularniejszą formą płatności internetowych są przelewy elektroniczne. Najszerszy dostęp do nich oferuje operator Dotpay. Dużym uznaniem konsumentów cieszą się w pełni automatyczne szybkie transfery PayByLink oraz półautomatyczne e-przelewy.

 

Pay-by-link – jak to działa?

Usługa polega na tym, że podczas procesu płatności w sklepie internetowym, wszystkie dane do przelewu są wypełniane automatycznie. Ich edycja jest zablokowana, co niweluje ryzyko popełnienia błędu przy wprowadzaniu informacji potrzebnych do transakcji. Cały proces płatności trwa zaledwie kilka sekund.

Dotpay realizuje przelewy transferowe w formie e-przelewów (e-payment). To rozwiązanie stworzone dla klientów banków, którzy nie oferują funkcjonalności e-transferu. Z kolei płatności pay-by-link wykonywane są przez klienta w serwisie internetowym swojego banku, bez pośredników.

Badania przeprowadzone przez Gemius i e-Commerce Polska wskazują, że tego typu płatności wybiera blisko 60 proc. ankietowanych kupujących w internecie. Drugą z najbardziej popularnych form transakcji jest płatność gotówką przy odbiorze osobistym, a także wysyłka za pobraniem. To jednak bywa uciążliwe ze względu na długi czas realizacji zakupów – klient sam bowiem wprowadza do systemu dane sprzedawcy, a informacja o przelewie pojawia się następnie na rachunku właściciela sklepu.

W proces płatności pay-by-link zaangażowany jest sklep internetowy, operator płatności oraz bank, który realizuje przelew.

Po wybraniu towaru i zatwierdzeniu sposobu jego wysyłki, klient płacąc za zakupy, otrzymuje wygenerowany przez sklep link z danymi do zapłaty. Następnie konsument zostaje przekierowany na stronę operatora, ten natomiast umożliwia wybór banku. Klient korzysta ze strony logowania w serwisie internetowym banku, po wpisaniu niezbędnych haseł widzi formularz przelewu i dokonuje zapłaty.

Transakcje wykonywane przez całą dobę, bez ukrytych kosztów

Co istotne, informacja o przelewie od razu trafia do sprzedawcy, który szybciej kompletuje zamówienie dla klienta. Dotpay wykonuje transakcje przez całą dobę. Wysokość opłaty, którą ponosi konsument, zostaje natomiast podana do informacji przed wykonaniem przelewu. Nie ma więc żadnych ukrytych kosztów.

Konsument musi posiadać jednak bankowe konto internetowe i powinien się upewnić, czy bank udostępnia usługę pay-by-link i czy współpracuje z wybranym operatorem płatności. Aktualnie wszystkie płatności pay-by-link oferują dostęp do prawie każdego banku komercyjnego w kraju oraz do większości banków spółdzielczych.

Bezpieczeństwo i wygoda

Płatności pay-by-link są bardzo bezpieczne, głównie dzięki zabezpieczeniom oferowanym przez operatorów, np. Dotpay podaje na swoich stronach internetowych, że informacje o przelewach są zaszyfrowane, a przekazywanie danych następuje zgodnie z protokołem SSL. System weryfikuje ponadto, czy podany numer konta sprzedawcy jest poprawny. Operatorzy tacy, jak Dotpay są ponadto monitorowani przez Komisję Nadzoru Finansowego, funkcjonują bowiem na zasadach krajowych instytucji płatniczych, muszą więc spełniać wymagania KNF. Internauta może jednak sprawdzić, czy połączenie z bankiem jest szyfrowane – adres strony powinien być poprzedzony protokołem „https://” z symbolem kłódki.

Z badań przeprowadzonych przez jedną z porównywarek cen wynika, że Dotpay należy do liderów płatności internetowych w Polsce. Znany jest np. osobom kupującym bilety na koncerty za pośrednictwem sklepu Eventim. Dotpay współpracuje również z portalem Groupon. Ze statystyk raportu „E-Commerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska”, wynika, że Dotpay jest w pierwszej trójce operatorów płatności internetowych, najchętniej wybieranych przez użytkowników sieci.

Reasumując, przelewy pay-by-link umożliwiają znaczną oszczędność czasu, eliminują ryzyko popełnienia błędu przy wypełnianiu danych do transakcji i skracają czas dostawy towaru. Usługa jest bezpieczna i w większości przypadków bezpłatna lub pobierana jest za nią niewielka prowizja, której wysokość podawana jest do wiadomości kupującego.

Linki do płatności - pay by link Dotpay

Andrzej

Administrator serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.