Nowe standardy w sieciach WiFi.

Twój router obsługuje aktualne standardy Wi-Fi, ale technologia nie stoi w miejscu. Czy już  potrzebujesz martwić, że lada moment będzie przestarzały?

Oto nasz przewodnik po trzech pojawiających się standardach sieciowych.

802.11AD

Specyfikacja tej ultraszybkiej sieci bezprzewodowej nie jest nowa – standard ukończono w 2012 roku i są na rynku routery pracujące w tym standardzie (oficjalnie nie zatwierdzony) – Netgear R9000 Nighthawk X10, TP-Link Talon AD2700.

802.11ad używa radia o bardzo wysokiej częstotliwości  – w paśmie 60 GHz w porównaniu do pasma 5 GHz używanego przez 802.11ac – w teorii umożliwia to osiągnięcie prędkości do 8 Gb/s.

Niestety zgodnie z zasadą fizyki, im krótsza jest fala radiowa, tym trudniej przenika ciała stałe. W  przypadku 802.11ad sygnał ledwo może się przemieszczać przez pojedynczą ścianę, co oznacza, że ​​praktycznie jest to tylko połączenie liniowe. Nic dziwnego, że chociaż standard tak dawno opracowany nie został masowo wdrożony.

Niektórzy producenci uważają, że standard 802.11AD może znaleźć zastosowanie w urządzeniach takich jak zestawy słuchawkowe do rzeczywistości wirtualnej, które potrzebują przesyłać bezprzewodowo ogromne ilości danych graficznych na krótkich dystansach.

Zobaczymy, czy coś z tego wyjdzie.

 

802.11AX

Ten nadchodzący standard bezprzewodowy wykorzystuje technikę OFDMA do przeniesienia większej ilości danych niż 802.11ac na tym samym typie połączenia radiowego (2,4 GHz i 5 GHz). To powinno pozwolić na szybsze łączności, jednocześnie zmniejszenie efektu interferencji – potencjalnie prowadząc do czterokrotnych wzrostów wydajności w rzeczywistości. Pierwsze urządzenia 802.11AX, zaprezentowane na CES na początku roku (Asus RT-AX88U, D-Link AX6000 Ultra Wi-Fi czy D-Link AX11000 Ultra Wi-Fi) o nominalnej prędkości maksymalnej 6 Gb/s i 11 Gb/s obiecywały szybsze pobieranie niż Ethernet.

Powszechnie oczekuje się, że 802.11AX zostanie następcą obecnego standarrdu 802.11AC. Póki co standard nie został oficjalnie zatwierdzony. Oczekuje się, że specyfikacja będzie obowiązywać od przyszłego roku i prawdopodobnie minie rok czy dwa zanim technologia się trafi do urządzeń konsumenckich.

Poszukaj 802.11AX przy następnych zakupach routera, ale nie musisz się mocno z tymi zakupami spieszyć.

d-link-ax11000

WPA3

WPA3 nie ma nic wspólnego z szybkością Twojej sieci bezprzewodowej, ale dotyczy jej bezpieczeństwa. Najnowsza wersja standardu Wi-Fi Protected Access została opublikowana w czerwcu 2018 r. i przyniosła kilka znaczących zmian w stosunku do obecnego WPA2.

Jedną z nich jest to , że nie jest podatny na exploit „KRACK”, odkryty w zeszłym roku, który zezwalał w pewnych okolicznościach podsłuchiwać sieć z WPA2 bez znajomości hasła. Jest także nowy system uwierzytelniania uniemożliwiający zdobycie danych uwierzytelnienia na drodze ataku brute-force.

Oba ulepszenia są oczywiście pozytywne, chociaż wątpię czy sieci domowe są wystarczająco interesujące, aby przyciągnąć takie ataki hakerskie.

Bardziej znaczącym będą uaktualnienia w otwartych sieci bezprzewodowych. Obecnie, jeśli łączysz się z niezabezpieczonym hotspotem, wszystkie informacje wymieniasz z routerem niezaszyfrowane co może być łatwo przechwycone przez kogokolwiek w zasięgu. Z WPA3 dane pakiety są bezpiecznie szyfrowane nawet na „otwartych” połączeniach.

Nie widzieliśmy jeszcze żadnego sprzętu który obsługuje WPA3, ale ewentualne przejście powinno być łatwe ze względu na pełną wsteczną zgodność z WPA2.

Warto zwrócić uwagę na WPA3 jeśli planujesz zakupy nowego telefonu lub laptopa w przyszłym roku.

 

 

Andrzej

Administrator serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.