HP ProBook 440 G3, czyli typowy laptop dla biznesu

Choć oferta urządzeń dla firm jest bardzo szeroka, w większości laptopów powtarza się pewien schemat, związany przede wszystkim z doborem poszczególnych podzespołów. Spróbujemy wyjaśnić to na przykładzie modelu HP ProBook 440 G3.

 

Oczywiście każdy producent stara się, aby jego sprzęt choć w najmniejszym stopniu różnił się od propozycji konkurencji. Stąd możemy zaobserwować montowanie pewnych dodatków, jak chociażby czytnik linii papilarnych czy stacja dokujące. One także po paru latach stały się jednak normą. Co więc sprawia, że firmy korzystają z bardzo podobnych rozwiązań?

Biznesowy styl i jakość

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na chęć utrzymania pewnego stylu wykończenia obudowy. Choć przyznać trzeba szczerze, że poprzednie wersje laptopa ProBook 440 (G1 i G2) nieco pod tym względem się wyróżniały, niestety na minus. Były bowiem grube i toporne. Model G3 stał się smuklejszy, przez co bardziej przypomina typowego laptopa biznesowego. Pewnym standardem jest bowiem elegancka, stonowana stylistyka, która ma nadać urządzeniu pewnego biurowego charakteru.

Standardem stało się także wykorzystanie tworzyw sztucznych, elementów gumowych i szczotkowanego aluminium (w droższych laptopach pojawia się również metal) do stworzenia obudowy, dzięki czemu sprawia ona wrażenie solidnej.

Laptop biznesowy koniecznie musi charakteryzować się wysoką kulturą pracy, która nierozerwalnie związana jest z niskim poborem mocy i stabilnym funkcjonowaniem najważniejszych podzespołów. Wszystko to sprawia, że producenci bardzo często montują procesory z niskim wskaźnikiem TDP (zazwyczaj na poziomie 15 W). W najmocniejszych konfiguracjach najczęściej wykorzystywane są układy Intel Core typu Ultra Low Voltage. W HP Probook 440 G3 jest tak sama – najczęściej zostaje on wyposażony w procesor i7-6500U oraz i5-6200U.

Tak samo sprawa wygląda w HP ProBook 640 i w innych wersjach laptopów biznesowych, nie tylko firmy Hewlett-Packard. W przypadku kart graficznych, możliwości są dwie. W tańszych laptopach montowane są jednostki zintegrowane, natomiast w modelach za około 3000 złotych możemy spotkać karty dedykowane, wyróżniające się 2 GB pamięci (rzadziej 4 GB). Podobnie jest w ProBook 440 G3, który korzysta z AMD Radeon R7 M340. Zazwyczaj są to karty przyzwoite, które gwarantują obsługę podstawowych pakietów programów.

Jeżeli chodzi o pamięć RAM, producenci obecnie starają się montować przede wszystkim kości DDR4-2133, gwarantujące najszybszą pracę. Maksymalna ich pojemność zazwyczaj waha się między 16 a 32 GB. Szybkie działanie konieczne jest również w przypadku dysków twardych, dlatego niezwykle częste jest korzystanie z modeli typu SSD oraz hybrydowych SSHD. Dyski talerzowe HDD montowane są w tańszych konfiguracjach.

HP ProBook 440 G3 korzysta z matrycy 14-calowej, jednak najczęściej laptopy biznesowe są 15-calowe. Jeżeli chodzi o rozdzielczości, kolejny raz mamy do czynienia z wiernym trzymaniem się standardom. Omawiany laptop obsługuje bowiem rozdzielczość HD (1366×768) oraz Full HD (1920×1080).

Laptopy biznesowe to przede wszystkim elegancki design, wysoka kultura pracy i przyzwoite podzespoły, które często gwarantują bardzo podobne osiągi.

HP ProBook 640

Andrzej

Administrator serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.