Apsik! Nowy sposób na alergię!

Alergie stanowią bardzo ważny, ale często bagatelizowany problem zdrowotny. Alergiczny nieżyt nosa jest bardzo częstym schorzeniem w polskiej populacji. Na podstawie wyników największego badania epidemiologicznego chorób alergicznych można oszacować, że ponad 14,5 mln osób w Polsce cierpi na nieżyty nosa, a ponad 8,5 mln na alergiczny nieżyt nosa. Jak radzić sobie z alergicznym nieżytem nosa? Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania telemedyczne, takie jak kompleksowa, personalizowana aplikacja mobilna Apsik!, stworzona we współpracy z pacjentami i alergologami z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych w Warszawie – do pobrania bezpłatnie w App Store i Google Play.

 

– Objawami alergicznego nieżytu nosa są wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, uczucie zatkania i świąd nosa, kichanie i objawy spojówkowe. Alergiczny nieżyt nosa znacząco obniża jakość życia chorych, wpływa na życie społeczne oraz zmniejsza efektywność nauki i pracy. Nieleczony lub nieprawidłowo leczony, może być przyczyną powikłań ze strony dolnych dróg oddechowych, zatok przynosowych i uszu – mówi dr n. med. Piotr Rapiejko z Kliniki Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Przyczyn alergii może być wiele, wśród najczęściej występujących wymienia się zanieczyszczenie środowiska i występujące w środowisku alergeny. Nasilenie objawów chorobowych jest ściśle uzależnione od stopnia ekspozycji na aeroalergeny, na które chory jest uczulony. Ważne, by pacjenci zagrożeni objawami alergii monitorowali stan otoczenia, czynniki im zagrażające oraz swoje objawy. Zmniejszenie ekspozycji na alergeny, obok immunoterapii alergenowej oraz farmakoterapii, jest zasadniczym elementem leczenia chorób alergicznych. Z pomocą alergikom przychodzą nowoczesne rozwiązania telemedyczne, takie jak nowa aplikacja mobilna Apsik!, stworzona z inicjatywy Firmy Mylan we współpracy z pacjentami i alergologami z Ośrodka Badań Alergenów Środowiskowych w Warszawie.

Aplikacja mobilna Apsik! pozwala kompleksowo monitorować stan otoczenia, a także samopoczucia swojego i swoich bliskich – dzięki temu wspiera specjalistyczną opiekę medyczną nad pacjentem. Aplikacja mobilna Apsik! dostarcza pacjentom aktualnych danych pogodowych i dotyczących zanieczyszczeń, pozwala szybko i łatwo uzyskać dostęp tylko do tych informacji, które dotyczą indywidualnego pacjenta oraz na bieżąco kontrolować stan zdrowia i samopoczucia alergika – mówi Katarzyna Rembisz z Mylan, firmy która zainicjowała opracowanie aplikacji.

Apsik! posiada dzienniczek, w którym można zapisywać codzienne obawy związane z alergią. Jeśli zapisy wskazują, że objawy są od co najmniej trzech dni niekontrolowane, aplikacja powiadamia o tym pacjenta, by mógł przekazać informację o tym swojemu lekarzowi i skonsultować z nim swoje wyniki.

– Aplikacja z funkcją dzienniczka i alertami przypominającymi pacjentowi o kontroli objawów to cenne wsparcie dla opieki nad chorymi cierpiącymi z powodu alergii – mówi dr n. med. Piotr Rapiejko.
Zaangażowanie pacjenta w proces terapii, w tym stałej kontroli objawów jest bardzo ważne dla jakości życia chorych z alergią. Nowoczesna forma telemedyczna aplikacji okazuje się dla pacjentów bardzo przystępna i wygodna, a to wspiera specjalistyczną opiekę medyczną nad pacjentem – dodaje
dr n med. Piotr Rapiejko.

Apsik! Pozwala znaleźć gabinety lekarzy alergologów w najbliższej okolicy (funkcja automatycznej lokalizacji) oraz na terenie całej Polski – wyniki są wyświetlane na mapie z możliwością wytyczenia automatycznej trasy dojazdu.

– We współpracy z pacjentami i alergologami Firma Mylan stworzyła narzędzie, które zgodnie z misją naszej firmy – „Lepsze zdrowie dla lepszego świata” przyniesie pacjentom lepszą jakość życia z alergią – mówi Katarzyna Rembisz. – Jesteśmy dumni, że zainicjowanie przez Mylan powstania mobilnego narzędzia dostosowanego do potrzeb pacjentów, staje się ważnym wsparciem w terapii alergii – dodaje Katarzyna Rembisz.

apsik!

 

Andrzej

Administrator serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.