PowerColor Radeon HD 7970 X2 Devil 13: karta konkurentem Nvidia GeForce GTX 690

PowerColor zaprezentował kartę graficzną Radeon HD 7970 X2 Devil 13. Model ten został wyposażony w dwa rdzenie Tahiti XT i ma być konkurencją dla konstrukcji Nvidia GeForce GTX 690.

Kilka dni temu pojawiły się pogłoski o dwuprocesorowej karcie graficznej Radeon HD 7970 X2, którą mieli zaprezentować niektórzy producenci na targach Computex 2012.

Okazuje się, że pogłoski te były prawdziwe i na ich potwierdzenie nie musieliśmy czekać do rozpoczęcia się targów. Jedną z takich kart już teraz zademonstrowała firma PowerColor.

PowerColor Radeon HD 7970 X2 Devil 13 to całkowicie autorski projekt karty graficznej. Na potężnym laminacie znalazły się dwa procesory graficzne Tahiti XT z 2048 procesorami strumieniowymi każdy oraz 6 GB pamięci GDDR5 o 384-bitowym interfejsie.

Warto również wspomnieć, iż układy zamontowano bliżej siebie niż zwykle i połączono je mostkiem PLX.

Za zasilanie karty odpowiada rozbudowana sekcja zasilania, którą umieszczono nie pomiędzy rdzeniami (jak to zazwyczaj bywa w modelach dwurdzeniowych), a na końcu płytki drukowanej. Do jej poprawnego działania wymagane jest podłączenie trzech 8-pinowych wtyczek zasilających.

Chłodzeniem akceleratora zajmuje się trzyslotowy cooler Vortex III, o którym pisaliśmy kilka dni temu. Składa się on z pokaźnego radiatora, kilku miedzianych rurek cieplnych oraz trzech wentylatorów. Całość schowano pod efektowną obudową.

Na śledziu umieszczono dwa wyjścia DVI, jedno HDMI, dwa mini-DisplayPort oraz przycisk do automatycznego podkręcania karty graficznej. Standardowe taktowania procesorów graficznych mają wynosić 1 GHz. W razie potrzeby można połączyć dwie takie karty, a służy do tego jedno złącze CrossFire.

Specyfikacja karty graficznej PowerColor Radeon HD 7970 X2 Devil 13:

  • procesor graficzny: 2x Tahiti XT
  • procesory strumieniowe: 2x 2048
  • taktowanie rdzenia: 1000 MHz
  • pamięć wideo: 2x 3 GB GDDR5 384-bit
  • taktowanie pamięci: –
  • wyjścia wideo: 2x DVI, HDMI, 2x mini-Displayport
  • chłodzenie: Vortex III

PowerColor Radeon HD 7970 X2 Devil 13 szerszej publiczności zostanie zaprezentowany na targach Computex 2012, które odbędą się między 5 a 9 czerwca. Jego cena nie jest jeszcze znana.

Źródło: DonanimHaber, profil firmy PowerColor na portalu Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.