Komputery z Chrome OS.

Krótkie wprowadzenie.

Chrome OS to system operacyjny o którym można powiedzieć, że to przeglądarka Chrome przerobiona na system operacyjny. Więc choć niby mamy system operacyjny (Chrome OS) na komputerze, to i tak wszystko robimy online (nie możemy nic zapisać na naszym komputerze). Z racji tego, że to system firmy Google to standardowo został zintegrowany z ich rozwiązaniami (Gmail, Calendar, Docs itd).

Jak na razie mamy tylko cztery komputery z systemem operacyjnym Chrome OS, w tym trzy laptopy i jeden komputer stacjonarny.

Zacznę od laptopów. Laptopy w porównaniu do laptopów z Windowsem mogą się wydawać słabe, ale należy pamiętać że Chrome OS ma mniejsze wymagania. Wszystkie laptopy mają zintegrowaną kratę graficzną Intel GMA 3150 i 16GB SSD czyli szybsze mniejsze i bardzie wytrzymałe i  mniej prądożerne niż zwykłe dyski HDD. Laptopy różnią się między sobą procesorem, ilością pamięci RAM i wielkością ekranu.

  • Samsung Series 5 550 – Intel Celeron 867 1.3GHz, 4GB DDR3, 12.1″
  • Samsung Series 5 -Intel Atom N570 1.66GHz, 2GB DDR3, 12.1″
  • Acer AC700 – Intel Atom N570 1.66GHz, 2GB DDR3, 11.6″

Jak zapewnia nas Google każdy z tych komputerów wytrzyma 6 godzin bez ładowania lub więcej. Do działania Chrome OS jest wymagany internet i dlatego wszystkie laptopy posiadają wbudowane moduły 3G i oczywiście Wi-Fi.
Warto też zwrócić uwagę na klawisze funkcyjne które zostały zamienione na inne przystosowane go tego systemu.



Zostaje jeszcze komputer stacjonarny. Podobnie jak laptopy wydaje się być dość słaby i dość zbliżony do laptopów – Intel Celeron B840 1.9GHz, 4GB DDR3 1333, 16GB SSD, Intel HD Graphics 3000 (zintegrowana). Komputer posiada również wbudowany modem Bluetooth 3.0 i  Wi-Fi , ale posiada również wejście LAN.


Jak zapewnia nas producent komputer poradzi sobie z dwoma monitorami o przekątnych aż 30 cali. Warto też zwrócić uwagę na to że komputerem stacjonarnym dostaniemy specjalną klawiaturę i mysz.

 

Komputery z Chrome OS mają szansę na rynku w powiązaniu z technologią cloud computing.  Możliwość pracy na dowolnej aplikacji z poziomu przeglądarki internetowej, niższe koszty sprzętu do takiej pracy i większe bezpieczeństwo (dane nie są fizycznie przechowywane w komputerze) to zalety tego rozwiązania. Czy to się przyjmie i rozwinie zależy od marketingu Google.