Recenzja projektora ACER PL6610T

Dostaliśmy do testu, dzięki uprzejmości firmy Acer, projektor ACER PL6610T.  Jako tester i recenzent wystąpił nasz nowy współpracownik Konrad. A poniżej macie jego zapiski z testu.

Przedmiotem niniejszej recenzji jest projektor ACER PL6610T, testowany w sierpniu 2019 r. Jego wartość według Ceneo.pl to ok. 9.000 zł. Z parametrami technicznymi można zapoznać się na stronie producenta: https://www.acer.com/ac/pl/PL/content/model/MR.JR611.001

Otrzymany sprzęt zapakowany był w firmową torbę ACERA z paskiem na ramię. Projektor jest dosyć sporych gabarytów, jak na domowy użytek. Wymiary to (szer./głęb./wys.) 37,4 cm x 30,2 cm x11,7 cm., waga to 6 kg.

Acer PL6610T

                W skład zestawu wchodzi:

– projektor,

– pilot do sterowania,

– kabel zasilający,

– gwarancja, instrukcja skrócona w wersji papierowej oraz szczegółowa instrukcji w wersji elektronicznej do odtworzenia z płyty CD,

– według instrukcji, w skład zestawu powinien wchodzić jeszcze kabel VGA. Przy jego braku, testy były przeprowadzane na własnym kablu HDMI.

Sprzęt komputerowy użyty do podłączenia to laptop Lenovo E440.

Acer PL6610T

Pierwsze uruchomienie

Po krótkim zapoznaniu się z instrukcją z płyty CD, nadszedł czas na przetestowanie sprzętu. Po włączeniu projektora i podłączeniu do laptopa, następuje automatyczne przeszukanie wszystkich portów pod kątem używanego sprzętu. Możemy przyśpieszyć ten tryb przyciskiem na pilocie wskazującym z góry podłączone złącze – w moim przypadku HDMI. Obraz zaczyna się wyświetlać niezwłocznie po wyborze odpowiedniego portu.

Ostrość oraz rozmiar wyświetlanego obrazu ustawiamy ręcznie, dwoma pokrętłami umieszczonymi na górze projektora.

Acer PL6610T

                Na pilocie warto wejść w menu i wybrać kolor naszej ściany. Projektor automatycznie zmieni barwy lub kontrast, aby tło pozostało maksymalnie neutralne. Wszystkie pozostałe parametry, takie jak:

-jasność,

-kontrast,

-przesunięcie obrazu bądź obrócenie,

– zmianę proporcji obrazu,

– wiele innych w zależności od gustu,

możemy również ustalić z intuicyjnego menu wywoływanego pilotem.

                Proponuję utrzymać odległość lampy od ściany na 2 metry lub więcej. Przy takiej odległości przekątna obrazu to ok. 65 cali. Z uwagi na rozplanowanie w pokoju, testy były przeprowadzane w odległości ok. 1,5 metra, chociaż śmiało można ustawić projektor nawet metr od ściany, aby mieć przekątną taką, jak na dużym monitorze. Producent zaleca, aby odległość lampy od ściany wynosiła od 1 do 9 metrów. Maksymalną do uzyskania przekątną obrazu przy zachowaniu dobrej rozdzielczości to „zaledwie” 300 cali (7,62m).

Test projektora Acer PL6610T w grze

Na co dzień preferuję rozgrywkę w nieco starsze tytuły, zatem ich grafika jest postarzona upływem lat od wydania produkcji. Aby jak najlepiej móc ocenić jakość obraz, do testowania została wybrana gra World Of Tanks. Tak wyglądało moje stanowisko:

Acer PL6610T

Rolety były odsłonięte, poza jedną najbliżej obrazu. Warunki zostały dobrane tak, aby było dość wygórowane do odbioru obrazu, jednak w rzeczywistości wyglądało to dużo lepiej, niż na zdjęciu. Projektor posiada mocną lampę o jasności 5.500 lm i w zupełności wystarcza to do domowych warunków. Przy wyciemnieniu pomieszczenia, uzyskujemy efekt niemal kinowy.

Podczas grania, byłem miło zaskoczony jakością obrazu. Rozdzielczość projektora 1920×1200 przy przekątnej obrazu poniżej 60 cali i odległości poniżej 2 metrów od obrazu w zupełności wystarczała do pełnego skupienia się na wyświetlanej treści, bez liczenia pikseli. Na załączonym zdjęciu widać lekki odblask słońca przebijającego się przez roletę, jednak na żywo obraz jest czysty, bez rozmyć i zakłóceń.

Acer PL6610T

Na pochwałę zasługuje również nagłośnieniu zamontowane w projektorze 2 głośniki po 10W każdy. Na początku występował mały problem z przełączeniem dźwięku z laptopa na projektor, jednak problem ten występował przy każdym podłączeniu przez konkretny kabel HDMI i raczej tylko do niego można mieć pretensje. Dźwięk był bardzo czysty i głęboki, można było się poczuć jak wewnątrz czołgu. Poziom głośności zmieniamy standardowo, pilotem.

Testy na filmach i meczach

Projektor ACER PL6610T sprawował się bez zarzutu również przy wieczornych projekcjach filmowych, zapewniając kinowy klimat. Uwidocznił się niestety pewien minus tego projektora, czyli głośność pracy. Zwykle zachowuje się dosyć cicho, jednak co jakiś czas pracuje na podkręconych obrotach, co bardziej wyczulonym osobom może nieco przeszkadzać. Przy dłuższej pracy, projektor przejawia tendencję do silnego nagrzewania się. Trzeba uważać, co stoi po jego prawej stronie, znajdują się tam bowiem wyloty wentylacji.

Oglądanie rozgrywek sportowych jest chyba najprzyjemniejszą rzeczą dla osoby na co dzień mającej do dyspozycji ekran 14,1 cala. W tym aspekcie w dalszym ciągu przodują zalety projektora w postaci bardzo dobrej jakości obrazu w rozdzielczości Full HD oraz satysfakcjonujące mnie nagłośnienie.

Podsumowanie

Testowany projektor ACER PL6610T wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie. Można polecić go ze względu na dobrą rozdzielczość oraz mnóstwo opcji do wyboru, które pozwolą tę rozdzielczość zachować w zależności od pory dnia, koloru ściany, czy sterowania lampą na boki lub zmianą proporcji obrazu. Nagłośnienie jest bardzo dobre, oczywiście jak na projektor. Audiofile na pewno mają już i tak gotowe alternatywy, jednak dla przeciętnego odbiorcy było to bardzo miłe doświadczenie. Należy dodać, że parametry tego sprzętu są nawet zbyt wysokie jak na użytek domowy. Po prostu brak jest warunków, aby w pełni wykorzystać jego potencjał.

Wadą tego projektora jest przede wszystkim jego wysoka cena, jeżeli kupujemy go prywatnie. Na salę konferencyjną nadawałby się zapewne idealnie. Przy dłuższej pracy sprzętowi zdarzają się okresy zdecydowanie głośniejszej pracy, a siedząc obok możemy się poczuć jak przy włączonej farelce. Akurat ten drugi aspekt będzie zaletą podczas mroźnej zimy :-). Podczas wykorzystywania Acer PL6610T w firmie wady te będą niezauważalne, zwłaszcza gdy projektor będzie wisiał pod sufitem.

Konrad Łosiewicz

Andrzej

Administrator serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.