LUMIX S1H od Panasonica pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy z funkcją wideofilmowania.

  • Funkcja wideofilmowania w jakości kinowej
  • Możliwość rejestrowania obrazu w rozdzielczości 6K/24p

Panasonic poinformował o opracowaniu nowego jednoobiektywowego bezlusterkowego aparatu cyfrowego LUMIX S1H, wyposażonego w pełnoklatkową matrycę. To pierwszy na świecie aparat fotograficzny z funkcją wideofilmowania w rozdzielczości 6K/24p (proporcje obrazu 3:2), 5,9K/30p (16:9) oraz 10-bit 60p 4K/C4K. Firma Panasonic wprowadzi model LUMIX S1H — łączący profesjonalną jakość rejestracji wideo oraz mobilność bezlusterkowego aparatu fotograficznego — aparat będzie dostępny w sprzedaży na światowych rynkach  jesienią 2019 roku.

Panasonic rozwija technologie rejestracji wideo w formacie cyfrowym od lat 90. Od tego czasu firma wyprodukowała szereg innowacyjnych rozwiązań zapewniających imponującą kinową jakość obrazu, takich jak rejestracja wideo 24p, wideofilmowanie w zwolnionym tempie ze zmienną liczbą klatek na sekundę oraz szeroki zakres dynamiczny i przestrzeń kolorów V Log/V Gamut. Panasonic współpracuje z filmowcami od ponad ćwierć wieku, projektując i rozwijając kamery kinowe, za pomocą których nakręcono wiele znakomitych scen. LUMIX GH1 zadebiutował w 2009 roku jako pierwszy na świecie jednoobiektywowy bezlusterkowy aparat cyfrowy z funkcją wideofilmowania full-HD AVCHD LUMIX GH4 wprowadzono na rynek w 2014 roku jako pierwszy na świecie jednoobiektywowy bezlusterkowy aparat cyfrowy rejestrujący obraz ruchomy w rozdzielczości 4K. LUMIX GH5 wprowadzony w 2017 roku był pierwszym na świecie aparatem oferującym możliwość wideofilmowania w rozdzielczości 4K/60p, 4:2:2 10-bit 4K/30p. LUMIX GH5 jest wysoko ceniony przez użytkowników z branży filmowej za znakomite parametry i mobilność oraz za wszechstronną użyteczność przy produkcji filmów.

W nowym aparacie LUMIX S1H firma wykorzystała bogate doświadczenie i technologie stosowane w pełnoklatkowych bezlusterkowych aparatach fotograficznych LUMIX serii S. Wszystkie te rozwiązania, w tym zwłaszcza w zakresie cyfrowego przetwarzania sygnału i rozpraszaniu ciepła, zamknięto
w lekkiej kompaktowej obudowie, dzięki czemu sprzęt charakteryzuje się zarówno wysokimi parametrami, jak i poręcznością. Otwiera on możliwości kreatywnego wideofilmowania w sposób nieosiągalny dla konwencjonalnych, rozbudowanych systemów kamerowych.

Główne cechy nowego aparatu LUMIX S1H:

 1. Wysoka rozdzielczość do 6K i obsługa wielu formatów

Dzięki maksymalizacji wykorzystania pikseli w pełnoklatkowej matrycy LUMIX S1H jest pierwszym aparatem cyfrowym na świecie, który w trybie kamery pozwala uzyskać rozdzielczość 6K/24p (proporcje obrazu 3:2) lub 5,9K/30p (16:9). Jest on także pierwszym na świecie pełnoklatkowym cyfrowym systemowym aparatem fotograficznym z wymienną optyką z funkcją wideofilmowania 10-bit 60p 4K/C4K. Urządzenie obsługuje wiele trybów rejestracji obrazu, w tym tryb anamorficzny 4:3, zaspokajając potrzeby profesjonalnych użytkowników. Dane wysokiej rozdzielczości można wykorzystać także do tworzenia materiałów wideo 4K z wyższą jakością obrazu lub do przycinania obrazu w 4K.

2. Bogata gradacja i szeroka przestrzeń kolorów, praktycznie dorównująca kamerom kinowym

LUMIX S1H obsługuje tryb V-Log/V-Gamut z szerokim zakresem dynamicznym 14+ EV, co praktycznie odpowiada parametrom Panasonic Cinema VariCam i pozwala precyzyjnie uchwycić wszystkie detale, od ciemnych do bardzo jasnych obszarów. Wiernie odwzorowane są zarówno kolor, jak i faktura ludzkiej skóry. Zastosowany mechanizm zarządzania kolorami sprawia, że materiał filmowy zarejestrowany za pomocą aparatu S1H jest kompatybilny z materiałami V-Log zarejestrowanymi w systemie VariCam lub V-Log L zarejestrowanymi za pomocą aparatów LUMIX GH5/GH5S.

3. Wysoka niezawodność produktu pozwalająca na rejestrację obrazu wideo bez ograniczeń

W każdym trybie wideofilmowania dostępnym w aparacie S1H obraz może być rejestrowany non stop pod warunkiem nieprzekraczania określonej temperatury pracy. Dzięki temu użytkownik może skupić całą uwagę na filmowaniu.

Panasonic oferuje obecnie trzy innowacyjne modele jednoobiektywowych bezlusterkowych aparatów cyfrowych LUMIX serii S: S1R, S1 oraz nowość S1H. LUMIX S1R jest idealnym sprzętem do fotografowania w wysokiej rozdzielczości; LUMIX S1 to zaawansowany aparat hybrydowy, umożliwiający uzyskanie wysokiej jakości materiału zdjęciowego i filmowego; LUMIX S1H został zaprojektowany i opracowany specjalnie pod kątem wykorzystania przy produkcji filmowej. Z taką linią produktów Panasonic stara się zaspokoić potrzeby wszystkich profesjonalistów zajmujących się rejestracją obrazu, uwzględniając jednocześnie ciągłą ewolucję kultury fotografowania i wideofilmowania w erze cyfrowej.

Lumix S1H

Andrzej

Administrator serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.